Strona główna / Informacje o podróbkach

Informacje o podróbkach

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Chcemy, żeby był sprawnym i przyjaznym narzędziem komunikowania i przechowywania danych. Podróbki mogą to zniszczyć.
Zakup (pozornie!) identycznego urządzenia w dużo niższej cenie jest rzeczą nęcącą, a nawet (pozornie!) zgodną ze zdrowym rozsądkiem. O co zatem cały ten szum? O to, by nie dać się zwodzić pozorom, nabijać w butelkę, okpić. Brykiet to węgiel i brylant to węgiel, ich własności i wartość są jednak skrajnie różne. Podróbki tak mają się do oryginałów jak brykiety do brylantów. Myślisz, że porównanie przesadzone? Spróbuj się oświadczyć pierścionkiem z brykietem, zmienisz zdanie!

Czym różnią się podróbki od oryginalnych sprzętów? Przede wszystkim jakością. Niby to oczywiste, ale co dokładnie oznacza? Dwa przykłady: podróbka obudowy LifeProof i baterii mophie.
Life Proof to obudowa chroniąca przed kurzem, brudem, zalaniem i wstrząsami. Dzieje się tak dzięki zaawansowanemu technologicznie materiałowi, z którego jest wykonana, zapewniającemu idealną szczelność. Co ją odróżnia od podróbki? Na pierwszy rzut oka – nic. Problem w tym, że podróbka nie gwarantuje szczelności! Obudowa taka staje się więc całkowicie bezużyteczna. Co więcej, naraża smartfona na poważne uszkodzenia, bo przecież mamy przekonanie o zapewnieniu ochrony i nie obchodzimy się z nim jak z jajkiem.

Znacznie poważniejszy jest przypadek podróbek baterii mophie. Poważniejszy, bo zagrażający zdrowiu! Smartfony i inne urządzenia multimedialne mają ułatwiać i uprzyjemniać nam życie, a nie być źródłem problemów. Sercem baterii jest akumulator. W podróbkach baterii mophie stosowane są akumulatory znacznie niższej jakości, z których wycieka silnie toksyczny kwas, oczywiście uszkadzający obsługiwane urządzenie, ale przede wszystkim wywołujący zatrucia i poparzenia. Odnotowano nawet przypadki wybuchów, a wówczas uszkodzenie smartfona to doprawdy drobiazg.
Pamiętaj, że w przypadku uszkodzeń telefonu powstałych z powodu korzystania z podróbek ani producent telefonu, ani producent oryginalnych urządzeń nie ponoszą odpowiedzialności za straty. Nie będą też w stanie pomóc Ci w naprawie urządzenia w ramach gwarancji.

Jak rozpoznać podróbkę? Cóż, cały wysiłek fałszerzy skupiony jest na tym, by oszukać, sięgają więc do coraz doskonalszych i coraz bardziej wyrafinowanych złodziejskich chwytów. Cały w tym ambaras, że są specjalistami od imitacji i naśladowania. Rozpoznanie podróbki to niejednokrotnie rozwikłanie detektywistycznej zagadki. Nie każdy ma zacięcie dedukcyjne i umiejętności Sherlocka Holmesa, ale przecież nikt nie lubi być oszukiwany. Pamiętaj: podróbka to kradzież i sposób na wyłudzenie pieniędzy poprzez oferowanie produktu znacznie gorszej jakości!

Do dzieła Watsonie! Oto ważne wskazówki do śledztwa:

  • Po pierwsze sprawdź cenę. Podstawowa zasada brzmi: jeśli coś jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwe nie jest. Oferta o połowę (a nawet 70%!) tańsza od sugerowanej ceny detalicznej dystrybutora musi obudzić Twoją czujność. Niska cena kusi, ale zapytaj sprzedawcę, czy to produkt oryginalny. Nie daj się nabrać na sformułowanie „wysokiej jakości zamiennik”! To synonim podróbki!
  • Po drugie: uważaj od kogo kupujesz. O podróbki najłatwiej niestety na aukcjach internetowych. Kupuj urządzenia u sprawdzonych sprzedawców lub bezpośrednio od dystrybutora (iCorner publikuje listę partnerów handlowych tutaj: http://www.icorner.pl/gdzie-kupic/). Jeśli jednak uwielbiasz internetowe okazje – pytaj, sprawdzaj komentarze i fora, żądaj jasnych informacji. Ważna uwaga – bywa tak, że na umieszczonym zdjęciu oglądasz produkt oryginalny, a po zakupie otrzymujesz podróbkę. Pamiętaj więc o kryterium ceny. Jeżeli masz choćby cień wątpliwości co do sprzedającego bądź oryginalności oferowanego produktu, zastanów się czy warto ryzykować. Handel podróbkami to przestępstwo gospodarcze, a nie chcesz przecież być dobrowolną ofiarą przestępstwa. Czyż nie, Watsonie?
  • Po trzecie: uważnie obejrzyj opakowanie. Podrabiane produkty często pakowane są niechlujnie, opakowania mogą być wyblakłe, opisy mogą zawierać błędy językowe. Zazwyczaj przy znakach towarowych brakuje ważnych symboli: ® oraz TM. Z pewnością natomiast opakowanie podróbki nie jest opatrzone naklejką informującą o polskim dystrybutorze.

iCorner to wyłącznie certyfikowane, bezpieczne i oryginalne akcesoria do smartfonów.